13 PORAD JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI ZDJĘCIOWEJ

Kategorie Dla Par

Do sesji zarówno par, rodzin, indywidualnych oraz innych sesji należy się nieco wcześniej przygotować. Zarówno fotograf jak i modele/osoby fotografowane.

Ja jako fotograf zbieram sobie inspiracje wcześniej, myślę jakie zdjęcia mógłbym już wykonać oraz chciałbym jeszcze porozmawiać z osobą/osobami, którą będę fotografował. Relacje na sesji są jednak najważniejsze. Szczerze, uważam że relacje na sesji są dla mnie ważniejsze niż najpiękniejsze miejsce na świecie!  No dobra, a więc nawet taka krótka rozmowa na messengerze, ładuję akumulatory, czyszczę karty i muszę być wypoczęty ponieważ jak mi się nie będzie chciało – to z niechęci zdjęcia mogą być brzydkie, a jak się będzie chciało to całe serducho wypełnione jest pomysłami i szczęściem z tego co robię.
A jak może przygotować się osoba fotografowana? 
Otóż tak.

Przede wszystkim;
1. Wyśpij się – Bądź wypoczęty/a

2. Jeżeli jest to sesja par to wybierzcie miejsce które uwolni w Was emocje. 
Jak wybrać takie miejsce napisałem TUTAJ
3. Znajdź własne inspiracje na zdjęcia
Najwięcej inspiracji znajduję się na darmowej aplikacji na telefonie lub wpisując w przeglądarkę – Pinterest. 
Wystarczy wpisać tam proste hasła takie jak „couple photoshoot” „couple photography” „wedding session” „family” „family 3” (3 oznacza mama/tata/dziecko – family 4 – mama/tata/dziecko/dziecko etc.) „portrait”, możemy szukać również wpisując polskie hasła „zaręczeni” „sesja pary” „sesja ślubna” itd. 
Żeby bardziej zapamiętać te inspiracje – podzielcie się z fotografem (będzie on przygotowany na odtworzenie i ewentualne korekty ‚po swojemu’ na to zdjęcie). – Piszę to z własnego doświadczenia, ponieważ jeżeli osoby fotografowane – klienci – modele – rodziny – pary (wiecie o co chodzi) znajdą same inspiracje to bardziej się zaangażują. 
Na sesji wygląda to tak;
jak już jest pierwszy kontakt to często fotograf ma pustkę w głowie, ponieważ nie wie na co może sobie pozwolić i w jaki sposób ustawiać swoich modeli. Modele nie wiedzą jak się ustawiać i wszystko przez ok 15-20 minut to nieco sztywniejsza atmosfera i nieco słabsze zdjęcia. Potem z reguły atmosfera jest duuużo luźniejsza a pomysły na zdjęcia nie kończą się. 

Dlatego warto znaleźć sobie takie inspiracje wcześniej – poćwiczyć w domu – jeżeli jest to sesja z partnerem to poprzytulać się z nim trochę na różne sposoby, czujcie się ze sobą dobrze w takich właśnie przytulonych pozycjach. Fotograf będzie chciał naturalności, a nie ukrywam że sam bym się troszkę wstydził tak otworzyć – dlatego potrenujcie. 
Jeżeli jest to sesja rodzinna to razem z partnerem i dzieciakami poćwiczyć różne takie ustawianki żeby dzieci myślały że to zabawa i to nie jest nic strasznego. 
W przypadku sesji indywidualnej poćwiczyć różne pozy, gesty mimiczne (mimika twarzy i pokazywane emocje – smutek,radość,śmiech,złość itp) Wbrew pozorom to nie jest trudne 😉

4. Jeżeli jest to sesja rodzinna z dziećmi to nie zapomnijcie o ich ulubionych zabawkach. 
5. Sesja zdjęciowa nie jest na siłę dlatego przygotujcie się w dobre nastawienie. 
6. Cierpliwość – plan zdjęciowy może trwać godzinę, dwie, trzy, osiem…. wszystko zależy od ustaleń z fotografem, ale mimo wszystko fotografowie mają tak że jak zobaczą jakieś fajne miejsce to możecie usłyszeć różne przedłużające teksty typu „jeszcze jedno” „jeszcze tu” „o, jeszcze tam” „o i tam widzę piękne światło” – zaufajcie fotografowi, chcemy stworzyć dla Was piękną pamiątkę.
7. Zaufanie i odwaga – przygotujcie się przede wszystkim w zaufanie do swojego fotografa, ponieważ na sesji zdjęciowej będziecie czasami robić głupie ze swojego punktu widzenia rzeczy ale wbrew pozorom to mogą być naprawdę piękne zdjęcia.

8. Dobierzcie stylizację do wybranego miejsca
Dresowe spodnie nie będą ciekawie komponować się na zdjęciach przy pięknym zamku.
Ubierzcie się elegancko ale z klasą, niestety Wasz fotograf nie zna waszej szafy i nie jest w stanie Was ubrać (chyba że jest to sesja do jakiejś gazety czy modowa, w której również zatrudniony jest stylista) – ale my tutaj mówimy o zwykłej pięknej sesji dla Was.
9. Bądźcie sobą.

10. Najedzeni/ale nie przejedzeni.
Na sesji myśląc o jedzeniu skupimy się na jedzeniu a musimy skupić się na tym aby wyjść pięknie na fotografiach.
Jeżeli będziemy przejedzeni to nie będzie nam się chciało pracować i jak powiedziałem wyżej – z niechęci nie ma nic dobrego.
11. Emocje.
Zachowujcie się tak, jakby fotografa nie było, bawcie się i cieszcie sobą.

12. Śmiech to zdrowie
Podczas zdjęć cieszcie i śmiejcie się dużo, atmosfera na prawdę musi być rozluźniona wtedy pracować się będzie duużo lepiej. Jeżeli będę miał przyjemność pracować właśnie z Tobą to wiedz że mam dziwne poczucie humoru ; )
13. Nie bądźcie obojętni.
To będzie jednak pamiątka do końca życia. Jeżeli obie strony przygotują się do sesji jak najlepiej to zdjęcia wyjdą naprawdę super!
Pamiętajcie że zdjęcia są ponadczasowe i na pewno kiedyś czy Ty, czy ktoś z Twoich bliskich kiedyś zajrzy w te zdjęcia.
Nie ma ludzi niefotogenicznych, nie bójcie się fotografa.

Pozdrawiam i do zobaczenia na sesji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *