PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. W rodzinie na przyjęciu był fotograf który przetrzymywał zdjęcia tłumacząc się że coś mu się wykasowało, finalnie oddał brzydki i nieobrobiony produkt.

Po powrocie do domu od razu robię back up zdjęć na komputer i dysk zewnętrzny, dodatkowo zostawiam zdjęcia jeszcze na kartach pamięci, jeżeli chodzi o terminowość to wolę oddać materiał wcześniej jeżeli jest taka możliwość. Gdyby były jakieś komplikacje na pewno będziecie o tym poinformowani, ewentualne koszty odzyskania materiału ponoszę ja. Ponieważ to moim zadaniem jest upilnować Waszych wspomnień. Zaznaczę że nigdy mi się to nie trafiło. Jeżeli chodzi o „obróbkę” to nigdy nie oddaję surowego materiału, każde jedno zdjęcie ma w historii jakieś ślady mojej ingerencji, chociażby kontrast, kolorystyka czy wyprostowanie zdjęcia. 

2.  Jak wyglądać będzie nasza współpraca?

Jestem zawsze punktualny a nawet pojawiam się wcześniej, wolę poznać domowników i pokazać że jestem fajnym gościem, którego nie trzeba się bać ani wstydzić. Chciałbym abyście czuli się komfortowo i jeżeli nie będzie podobać się Wam jakiś mój pomysł to chciałbym o tym wiedzieć. Będziecie naturalni, czasem się zatrzymamy i zrobimy pozowane zdjęcie.
Jeżeli będziecie chcieli mnie o coś zapytać to z chęcią odpowiem, podpowiem i pomogę tak jak tylko umiem.

3. O której zaczynasz a o której kończysz pracę? 

Zaczynam reportaż od etapu przygotowań (w przypadku ślubu podczas ubierania Pana Młodego) (bądź makijaż Panny Młodej jeżeli nie są to olbrzymie kilometry).  Według umowy pracę kończę o godzinie 1:00 (zazwyczaj tak kończą się oczepiny, gdyby coś się miało chwilę wydłużyć myślę że to nie będziemy robić problemów z tego tytułu), chyba że jesteśmy umówieni jakoś inaczej np. do konkretnej innej godziny lub do momentu uzyskania materiału.

4.  Ile zdjęć dostaniemy?

Najchętniej oddałbym Wam wszystkie zdjęcia, aczkolwiek nie wszystkie będą nadawać się do zawiśnięcia nad Waszym łóżkiem, ba… nie wszystkie będą się nadawać nawet do oglądania. Z doświadczenia jednak oddaje najlepsze kadry, nie trzymam się sztywno zasad że ma jak umówiliśmy się na 100 czy 200 zdjęć to tyle oddam i ani jednego więcej/mniej. Mam jakieś minimum, ale wszystkie najlepsze na pewno będą w Waszej galerii. Za nadprogramowe nie dopłacacie nic! Czasami zdarzają się zdjęcia, które nie są idealnie technicznie – ale mają w sobie jakąś emocję, coś… ważnego i takie zdjęcia również otrzymacie. Nieudane zdjęcia to takie obierki z ziemniaków, chyba nie chcielibyście na to patrzeć a tym bardziej skosztować.  Zazwyczaj staram się trzymać tego minimum, oraz jakiś poziom przekazanych dla Was zdjęć przez co moja selekcja jest długa lecz precyzyjna. Mogą pojawić się też sytuacje że coś może nie pójść tak jak należy i nie wywiążę się z tej ilości minimum. Mam nadzieję że jeżeli coś takiego by się stało to również mnie zrozumiecie, jeżeli nie to na pewno będziemy szukać kompromisu. – P.s. to też mi się nie zdarzyło.

5. Nie chcemy zdjęć czarno białych.

Ja osobiście bardzo uwielbiam fotografię czarno białą, jest w niej bardzo często więcej emocji niż w zdjęciach kolorowych, ale ponieważ to Wasza pamiątka i Wasze zdjęcia to większość z nich jest w kolorze, jeżeli widzę jakieś zdjęcie w zdjętej saturacji to najczęściej jest to kopia kolorowego zdjęcia, ale czasami bywają sytuacje że coś pójdzie nie np. przepalone zdjęcie – a może tak być ponieważ pracuję w warunkach zastanych a charakter zdjęć jest reportażowy powoduje to że nie zawsze zdjęcie wygląda dobrze w kolorze i jestem wręcz zmuszony do korekcji czarno białej. 

6. Wyrażam/Nie wyrażam zgody na publikację zdjęć. 

Jeżeli szukacie fotografa na ślub czy sesję to oceniacie go pod względem portfolio oglądając innych ludzi których mieliśmy przyjemność sfotografować wcześniej. Dla nas fotografów udostępnianie zdjęć to bardzo często jedyna możliwość by dotrzeć do kolejnych zainteresowanych ludzi/klientów. Dlatego posiadam w umowie zapis o udostępnieniu bądź nie udostępnieniu zgody na publikację. 
Mimo wszystko chciałbym się Wami pochwalić na swojej stronie, profilach społecznościowych oraz blogu. Zgoda nie jest wymagana, mimo potwierdzenia zgody możecie z niej później zrezygnować. Wszystkie zdjęcia prezentowane na mojej stronie są co jakiś czas wymieniane. 

7. A co z plenerem?

Liczę że go zrealizujemy! Dlatego możemy wykonać go albo w dzień ślubu albo do 14 dni po ślubie żeby wszystko było na świeżo. Taki plener trwa zazwyczaj ok 3-6h ale jeżeli będziemy potrzebować więcej czasu to OK, aczkolwiek uprzedzam – to męczące. W mojej ofercie czas na sesjach jest nieograniczony i pracujemy do padnięcia. Chcielibyście wyjechać gdzieś w góry czy nad morze? Nie ma problemu, jeżeli jesteście w stanie mnie tylko zabrać ze sobą to ruszamy po przygodę!
Warto na plener zabrać ze sobą jakieś wygodne buty oraz coś do jedzenia i picia. 

8. Nie umiemy pozować, co teraz?

 Nic, to dobrze. Pozowanie jest dla modelek i gwiazd telewizyjnych. Chciałbym abyście byli naturalni, ustawię Was ale pozy takie jak przytulanie czy mimika twarzy muszą być Wasze. Oczywiście czasem coś tam doradzę i ewentualnie zademonstruję, najważniejsze to abyście czuli się komfortowo i przyjemnie spędzali czas na sesji, resztą zajmiemy się już w plenerze. O nic się nie martwcie.

9. Jak przygotować się do sesji? / Jakie miejsce na sesję wybrać?

 Opisałem to na swoim blogu, z chęcią dam Wam linka do tych porad.

10.  Jakim sprzętem pracujesz?

W swoim plecaku posiadam dwa profesjonalne aparaty Canona (dwie różne perspektywy) + jedno body w zapasie (nóż, widelec… przezorny zawsze ubezpieczony) oraz jasne obiektywy Sigmy, które pozwolą mi fotografować w naprawdę różnych warunkach oświetleniowych, nie boję się ciemnych kościołów czy sal. Mogę śmiało podnieść czułości do takiej wartości że zdjęcia będą wyglądały jak zdjęcia a nie mozaika. Na salach podpinam sobie lampy aby zachować klimat. W plecaku mam zawsze karty szarości o których wielu fotografów zapomina, dzięki czemu jestem w stanie ustawić odpowiednią temperaturę barwową, jaka rzeczywiście panowała.
W domu po selekcji zdjęć zabieram się za obróbkę w legalnych i nie kradzionych programach Capture One oraz Photoshop.

11. Czy ksiądz może Cię wyprosić z kościoła?

Tak, dlatego najlepiej zapytać księdza przy załatwianiu spraw czy fotograf może uczestniczyć w sakramencie. Bywają sytuacje gdzie fotografowie zachowują się skandalicznie podczas mszy i z tego tytułu niektórzy księża mogą robić problemy. Mimo wszystko chciałbym poinformować Was że mam legitymację liturgiczną, która potwierdza moje doświadczenie i upoważnia do fotografowania obrzędów religijnych, jednak nie jest to 100% pewności dlatego mimo wszystko warto zapytać księdza. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej będę chciał sam osobiście zamienić dwa-trzy słowa z księdzem aby uniknąć dodatkowych komplikacji.

12.  Dlaczego tyle to kosztuje? 

Na koszt składa się wiele czynników. Od ponoszenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez utrzymanie sprzętu i środka transportu, do kosztów związanych z czasem (proszę wziąć pod uwagę czas na selekcję zdjęć, obróbkę, ładowanie akumulatorów, prąd, paliwo, karty pamięci, dyski do prowadzenia kopii zapasowych, w kosztach jest już Państwa album, odbitki i to co w ofercie) Najważniejsze jest jednak to abym miał na chleb. 

13. Czy pijesz alkohol na przyjęciu/w pracy?

Nie, mimo wielu próśb gości. „No ze mną nie wypijesz?” Niestety, bardzo mi przykro, moja praca polega na szybkości, spostrzegawczości i jasności umysłu przez cały czas. Poza tym w momentach kiedy odbywają się toasty powstają jedne z najlepszych ujęć.  Po uroczystości muszę wrócić do domu cały i zdrów abym mógł kontynuować dalszą pracę związaną z Waszymi zdjęciami.  Co najwyżej wypiję w domu Państwa zdrowie!

14. Jak jesteś ubrany? 

Staram się ubierać wygodnie i elegancko. Wolę wtapiać się w tłum i nie być w centrum uwagi. Zazwyczaj jest to koszula, ciemne spodnie i wygodne buty. 

15. Co jeśli stracimy otrzymane od Ciebie zdjęcia? 

Zależy jak długi czas minie, jako usługodawca zabezpieczam się na pewien czas, zawsze gdzieś w internecie na dysku powinna być dodatkowa kopia zapasowa, no… chyba że Google zawali sprawę, ale nie bądźmy złej myśli! 

16. Czy współpracujesz z kamerzystą? 

Na chwilę obecną nie, ale jestem człowiekiem do dogadania i myślę że łatwo, szybko i przyjemnie nawiążę kontakt z innym usługodawcą i nie ważne czy będzie to DJ/zespół czy kamerzysta to na pewno będziemy dobrze razem współpracować. 

17. Co zrobić aby zarezerwować termin?

Rezerwacja terminu następuje z chwilą podpisania umowy i wpłacenia zadatku, możemy to zrobić zdalnie przez internet lub poznać się na żywo przy kawie/herbacie – do tego zachęcam.

18. Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin? 

Tak jak wyżej wspomniałem, rezerwacja następuje w momencie podpisania formalności. Pary rezerwują termin z ok rocznym wyprzedzeniem, zdarzają się też osoby które trafiają na ostatnią chwilę – tutaj musicie zrobić jak uważacie, chociaż uważam że lepiej to zrobić szybciej, ponieważ ktoś może Was wyprzedzić. 

19. Czy w momencie umowy musimy zdecydować się na album lub inne dodatki?

Najważniejsze są fotografie, sami musicie zdecydować czy potrzebujecie inne dodatki. Mój pakiet na reportaż ślubny jest jeden, ale możemy go zmodyfikować pod Wasze oczekiwania lub budżet.  

20. Kiedy się rozliczamy? 

Zależy, możemy płatność rozdzielić na 3 raty (zadatek – ślub – plener/odbiór) 2 raty (zadatek – plener) / (zadatek – odbiór). 
Zgodnie z umową materiał otrzymacie po dokonaniu wpłaty (na konto przelewem lub gotówką), wcześniej mogę ewentualnie pokazać Wam materiał ze znakiem wodnym lub będziecie mogli obejrzeć go osobiście na moim komputerze.  To kwestia indywidualna i myślę że nie ma się o co martwić.